Jak na první kojení- prakticky

23.04.2017

O tom, jakými způsoby si podpořit klidné začátky kojení, jsem psala v předchozích dvou článcích. Jak takové první kojení může vypadat, si povíme dnes.

Pokud bude miminku dopřán čas a prostor, aby si k prsu dolezlo samo, podle svého si uchopilo dvorec z bradavkou a začalo sát, máte téměř 100% jistotu, že se naučilo se přisát podle svých potřeb.

Co to ale znamená dostatečný čas a prostor v praxi a jak poznáme, že je miminko správně přisáté? Tak, jako my jsme jiní, tak i děti se rodí jedinečné. Jediné, co mají jako všechna mláďata stejné, je soubor reflexů a intuitivního chování, které jim pomáhají přežít. Jakou rychlostí se však doplazí k prsu, kdy vůbec o prs budou mít zájem, je však velmi individuální. Obecné pravidlo v českých porodnicích zní, že by se dítě k prsu mělo přisát do první půl hodiny po porodu. Pokud je dítě v nepřerušeném kůže na kůži kontaktu s vámi, vycházíme vždy podle potřeby miminka. Průměrný čas tzv. breastcrawl (označení pro samostatný posun děťátka k prsu matky) je asi 55 minut. Některým dětem však trvá i několik dní, než začnou o prs jevit zájem. V první dny jsou posvátné, neexistují pro ně žádná pravidla "do kdy" a "na jak dlouho". Jediné, co děti potřebují ke svému přežití a učení se kojení, učení se být tu na světě, je nepřetržitý kontakt s matčiným tělem, s matčinou kůží.

Přiznávám se, že já to však nikdy moc dlouhé čekání na samostatné přisání miminka nevydržela. Brzy po narození jsem chytla miminko a tiskla si ho na prsa, pusinkovala a nasávala, jak nádherně voní. A když se mi zdálo, že hledá, přiložila jsem ho k prsu tak, aby se samo přisálo a uvelebilo tak, jak potřebuje. Prvorozená dcera mi byla po dlouhých hodinách odloučení doslova na prs nasazena, no, moc nám to kojení ze začátku nešlo. Úplně nejlepší je, když vy i dítě jste nahé a nic mu nebrání v pohybu. Kožní receptory novorozence jsou velmi citlivé, aktivizují děťátko k akci, budí jeho reflexy. Když jste nazí, může se miminko ručkama opřít a nožkama odrazit tak, že se opravdu dobře a pohodlně přicucne. I Vám by měla být pozice pohodlná. Pro první kojení většinou ženy volí polosed bližší spíše lehu, avšak tak, aby na své děťátko dobře viděly a mohly mu hledět na tvář, do očí. Ty hluboké pohledy z očí do očí se navždy cryjí do Vašich srdcí a vzpomínek. Gravitace tlačí tělo miminka k tomu vašemu, takže není potřeba jej nijak přidržovat. Většinou to totiž dítě rozptyluje a kope nožkama, přemíra těsného tisku na zádech a zejména za hlavičkou dráždí jeho reflexivní body. Vaše volné ruce pak mohou miminko laskat, hladit, povzbudit do pití, když by bylo třeba. Děťátko se velmi snadno přisává, tato poloha vyhovuje i malým dětem s drobnou pusinkou, bradičkou, nedonošeňátkům, prostě všem:)

V detailu to vypadá tak, že bříško miminka je v těsném kontaktu s tím vaším. Ústa má doširoka otevřené, vyplazuje jazyk a otáčí hlavičkou za strany na stranu. Může si olizovat pěstičky, na kterých ulpěl pach plodové vody, jež je stejný, jako vůně prsů matky. Takto se miminko přisaje/ je přiloženo k prsu. Hlavičku má lehce zakloněnou, rty většinou ohrnuté směrem ven. Čím více má dítě prsu v ústech, tím se mu údajně lépe saje. Některé děti pusinku moc neotevírají, u přirozené pohohy prs do úst miminku zapadá tak dokonale, že se nedá "přicucnout špatně". Prs nemusíte nikterak přidržovat. Pokud chcete, je příliš "těžký", je vám to příjemnější, podepřete jej celou dlaní s palcem uloženým vysoko nad dvorcem. Může se Vám zdát, že bradavku miminko jen olizuje, mazlí se, chvilku saje, odpočívá a to stále dokolečka. Všechny tyto fáze učení se kojení jsou velmi důležité a jsou v pořádku. První kojení končí tehdy, kdy dítě samo pustí bradavku nebo se Vám zdá, že už je dosyta najezeno a utuleno. Pokud bude mít neustále přístup k prsu, nemusíte se obávat, že i když v prvních dnech či týdech u kojení bude pospávat, nedokáže se dostatečně najíst a bude hladovět.

Prs miminku nabízíme kdykoli máme pocit, že by se dítěti mohl hodit. Mléko slouží nejen na krmení. Hasí žízeň, sání z prsu uklidňuje, navozuje pocit bezpečí, jistoty. Zvláště ve večerních hodinách se vám může zdát, že chce miminko pít téměř nonstop. A opravdu tomu tak může být. Děti bývají unavené a u prsu se uklidňují. Pokud toužíte po volných rukách, sáhněte po šátku na nošení dětí, obvykle tato blízká přítomnost miminku stačí, aby se uklidnilo a spočinulo. Šátek na nošení dětí zajistí tolik potřebný kontakt, miminko má snadný přístup k prsu a vy volné ruce. Čím více budete s miminkem v těsném kontaktu, tím snáze mu budete rozumět. Vaše prsy budou stále připravené na to, aby vyprodukovaly potřebné množství mléka. Vaše miminko bude prospívat mnohem lépe, ve Vaší blízkosti jen pokvete. Děti jsou po narození připravené na to, aby svůj další život trávily u matky na břichu. A my, ženy, jsme na to plně vybavené. Už jen ty nádherné pocity když Vám dítě oddychuje na prsou, jak nádherně mu voní hlavička, Vás ujistí, že kontakt s Vaším dítětem je nenahraditelný.

V některých publikacích se dočtete, jak dlouho a v jakých intervalech je dobré kojit. Veškerá tato pravidla jsou však v rozporu s tím, aby dítě dlouhodobě prospívalo a kojení se obešlo bez problémů. Některé děti jsou najedeny rychle, vypijí prs a už druhý nepotřebují. Jiným to trvá dlouho, klidně 30, 40, 50 minut a žádají oba. Mezi tím střídavě usínají a zase s budí. Jedí spíš tak po chodech, jako jsme zvyklí my dospělí- polévka, hlavní jídlo, zákusek... Však není náhodou, že se lidská mláďata řadí mezi tzv. kontinuální savce. Pokud bychom omezovali čas strávený na prsu, nemusí dítěti vypité mléko stačit. Poklesne i jeho tvorba- protože mléko se produkuje podle poptávky dítěte. Jednou mi někdo řekl, že v šestinedělí je všechno možné. Často jsem na tuto větu vzpomínala, když má třetirozená vyžadovala téměř celodenní kojení. I toto období však přešlo, naučila se svému "režimu" a koncem šestinedělí jsem již mohla říct, že se kojí i s pauzami:) Zlatý šátek! Nedokážu si představit, že bych bez něj mohla fungovat, obstarat starší děti, domácnost i sebe.

Pokud Vám to bude vyhovovat, vřele doporučuji naučit se kojit v leže na boku. Osvojení této polohy totiž pro mě znamenalo, že v noci spím a miminko se mezi tím obsluhuje. Oddychujícímu miminku pod Vaší peřinou stačí nabídnout jeden či druhý prs.

To, že miminko pije, poznáte snadno. Nejen, že proudění mléka v prsu mnohé ženy cítí, ale i na miminku je vidět, když polyká. Což dokonce můžeme i slyšet.

První chvíle s dětmi si pamatuji velmi živě i po mnoha letech. A první kojení k tomu patří též. Pokaždé to bylo jiné, zase a znovu jsem se učila. Naštěstí to bývá rychlé:)

Kéž je vaše seznamování plné radosti, lásky, něhy a vzájemného porozumění.

S úctou, Anna Procházková

Vytvořte si webové stránky zdarma!