Jak oblékat sebe a miminko do šátku

10.10.2017

Jedna z klasických otázek každé nosící matky zní: "Jak oblékat miminko a sebe, aby nám bylo příjemně?" Nejčastěji uslyšíte odpověď: "Míň, než se oblíkáš běžně."

A je to pravda. Do šátku či nosítka není potřeba se oblékat tak, jako když jdete sami anebo když se veze miminko v kočárku. Určitě se jedná o jednu vrstvu méně. Obzvlášť, když se v chladném počasí s miminkem "zateplujete" společně. Víte, že nevhodně zvolené oblečení může znamenat nespokojenost děťátka v šátku?Celkově platí, že každý jsme jinak zimomřiví a potiví. Nejlepší je mít s sebou o vrstvu navíc, do kapsy strčit teplé návleky a v případě potřeby miminko přiobléci. Jednou, dvakrát vyzkoušíte a už budete moudřejší😊
Je dobré myslet i na to, že při větru se tepelný komfort snižuje a zvláště okrajové části těla vykukující z nosítka či šátku (hlava, ruce a nohy), je potřeba obléknout tepleji, než obvykle.

  • Proč je v šátku nespokojené?

Děti občas bývají v šátku nebo nosítku nespokojené. Nejčastějším důvodem bývá potřeba vylučovat mimo tento intimní prostor a také nevhodné oblečení, které tlačí, je příliš těsné, hřeje.
Nejlepší je dítě oblékat do přírodních materiálů: bavlny, vlny a hedvábí. Děti se méně potí a pot je dobře od pokožky odváděn (vlna). Oblečení by mělo být volné jak v oblasti bříška, tak sedu. Vhodné jsou legíny, volnější tepláčky se širokou gumou kolem pasu, turecké kalhoty apod. Je dobré se vyvarovat teplákům s ťapkami, overalům a dupačkám. Ťapky na noze totiž šponují v oblasti sedu a chodidel. Děti jsou výrazně dráždivé na ploskách nohou, při stimulaci se aktivuje vrozený kráčivý reflex, který je nutí k akci. Pokud ho nemohou používat a jsou stále podněcovány, bývají nerudné a plačtivé.

  • Nosíme v létě

V létě bývá rodičům i dětem při nošení horko. Je vhodné se oblékat co nejméně: tílko, horní díl plavek, miminko nahaté nebo jen v plence. Chráníme se před Sluncem deštníkem anebo čepičkou, která má prodloužený zadní díl chránící i krček a kšilt nad očima.

Ze své zkušenosti mi přišlo úplně jedno, jestli v horkých dnech nosím v šátku nebo na rukách. Z obojího jsem bývala splavená. Nicméně, když bylo dítě v šátku, zbyly mi aspoň volné ruce😊 Volila jsem též vzdušnější šátky s příměsemi vhodnými do teplého počasí a úvaz "dvojitý kříž".

Když bylo opravdu nejhůř, dávala jsem mezi svůj a dítěte hrudník bavlněnou plenku, díky které jsme se k sobě tak "nelepili".

  • Nosíme v zimě

Nosit v zimě znamená, že Vám už nikdy nebude chladno. Miluji to!

Jednoznačně nejjednodušší je zateplovat se společně s dítětem. V praxi to vypadá tak, že obléknu dítě třeba do vlněných legín, dám mu na nohy bavlněné a vlněné ponožky. Na tělo pak tričko s dlouhým rukávem a tenkou mikinu. Na hlavu nasadím vlněnou kuklu, která krásně drží, nepřetáčí se, chrání ouška i dutiny a zároveň plní i funkci šály. Sobě oblékám tričko s dlouhým rukávem a s výstřihem, se kterým lze snadno kojit. Pokud je venku opravdu chladno anebo fouká, přidám tenký svetr. Takto se navážeme do šátku/ nosítka a teprve pak zatepluji pořádně společným svetrem/ bundou/ kabátem. Je mnohem příjemnější být tak akorát oblečená a pak, když přijdu někam do tepla, sundat jen jednu společnou vrstvu. Při nošení většinou děti usnou. Dorazíte na místo a než odvážete dítě (které se tím většinou probudí a řve), vyvsléknete ho z kombinézky, mikin a čepic, zpotí se nejen ono, ale hlavně i vy. O navazování nabaleného dítěte v kombinéze na svoji bundu ani nemluvím. To se můžete jít znova převléknout😊

Dobré je chránit před chladem a větrem koncové části těla. Tendence k prochladnutí mají nožky a hlava dítěte.
Existují speciální bundy a kabáty se vsadkou, do které se vejde miminko. Je vyjímatelná a bunda pak použitelná, i když už nemáte koho nosit. Stačí Vám ale i poděděný kabát o pár velikostí větší. Důležitá kromě šířky je i délka, aby dětem nekoukaly nohy.
volit můžete mezi zahraniční výrobou i českými značkami, výběr už je opravdu veliký.

Každý jsme jinak otužilí, někdo bude muset i pod společný kabát přidat ještě společný svetr nebo mikinu, dětem na ponožky měkké, zateplené, vysoké capáčky.

Je možné miminko vázat i na své oblečení, svou bundu. Počítejte s tím, že spotřebujete o dost víc šátku, pokud už teď vážete na cípech, možná budete potřebovat o číslo větší velikost. Také bude třeba výrazněji oblékat zvláště končetiny dítěte. Slouží k tomu různé huňaté vysoké botky (například z ovčí kožešiny), návleky na nohy a třeba i zateplené kapsa, kterou přetáhnete přes celé miminko. Je to vlastně takové deka, která je obšitá zdrhovadlem a gumičkami, do které děťátko celé schováte. Možností je mnoho a věřím, že opravdu pro každého.

Ať se Vám nosí krásně za každého počasí!

Anna Procházková

Vytvořte si webové stránky zdarma!