Vše o kojení ještě, než s ním začnete

23.04.2017

Když jsem čekala své první miminko, zaměřila jsem se na klidný průběh těhotenství a hladký porod. To, co bylo po něm, jsem už příliš neřešila, všechno bylo obalené růžovým oparem a já byla přesvědčená, že to bude úžasné.

Porod byl takový, jaký byl, do náruče jsem pak dostala zabalený balíček, o první přisátí jsem se prý neměla ani snažit, že je malá unavená a protože nebylo místo na oddělení šestinedělí, byly jsme od sebe oddělené. A pak to nastalo. Kde mám mléko? Proč to bolí a nejde? Kojení jsem si doslova vybojovala.

Zjistila jsem, že to všechno bylo způsobené tím neslavným začátkem. Ve skutečnosti pak kojení bylo úplně snadné. Začala jsem si věřit, přítomnost malého savečka na prsu si užívat, mlékem oplývat.

Tyto zkušenosti mě také vedly k tomu, že jsem se o kojení začala zajímat více. Říkala jsem si, že přece není možné, aby kojení bylo tak pracné, nejisté, jak všechna ta miminka před námi přežila?

Na kurzu pro laktační poradkyně jsem dostala mraky informací. Co se smí, nesmí, jak to dělat a co zase ne, z čeho se skládá prsní žláza, mléko, stolice dítěte. V kostce z toho však vyplynulo, že naprosto drtivá většina žen je schopna své dítě (i více dětí) kojit. Kojit plně minimálně do půl roku děťátka a pak klidně i pár dalších let, dokud to ženu a dítě baví. To bylo velmi osvobozující a povzbuzující!

Proč právě Vám kojení Vašeho děťátka půjde?:

  1. Vaše tělo se na kojení připravuje již během těhotenství. Prsní tkáň se může zvětšit, prsy mohou ztěžknout, ještě před porodem produkovat mlezivo. Nic z toho však nemusíte zpozorovat a stejně hormony ve Vašem těle zařídí, že budete produkovat dostatečné množství mléka pro Vaše dítě.

  2. Nejen Vaše tělo, ale i miminko se rodí se schopnostmi k přežití. Pokud právě narozené miminko položíte na své břicho, hruď, zjistíte, že je velmi čilé a všechny jeho pohyby jsou cílené. Dítě, které má tuto možnost, si strká pěstičky do úst a nasává tak vůni plodové vody, která mu ulpěla na ručkách. Víte, že Vaše bradavky voní stejně? Novorozeně vůni nasaje, zapamatuje si ji a pak hledá místo, odkud přichází. Je schopné se k prsu samo doplazit. Je dokonce schopné se úplně samo přisát. Kýve hlavičkou takovým způsobem, až si uchopí prs tak, že mu přesně zapadne do úst, jak potřebuje. Nemusíte se tedy bát, zda Vaše prsy a bradavky jsou pro kojení vhodné. Pokud miminko necháte, aby se přisálo samo, najde si ten správný způsob. Proč by příroda nadělila ženám prsy neschopné zajistit potravu svým dětem? To nedává smysl.☺

  3. Vy víte. Vy jste matka a právě jste porodila Vaše jedinečné dítě. Neexistují žádná pravidla, podle kterých byste se museli řídit ve chvílích, kdy se Vám zdá, že nefungují. Děťátko kojte kdykoli Vám to přijde jako dobré, kdykoli Vám to přijde na mysl. V prvních dnech a týdnech to bude zpravidla opravdu velmi často. Váš prs bude dodávat potravu, bude konejšit a uspokojovat potřebu sání. Není nic jednoduššího, než nespokojenému miminku nabídnout prs.

Zjistila jsem, že kojit lze nejlépe za předpokladu, když jej neřeším. Když věřím tomu, že mléko stačí. Když mám děťátko u sebe, nabízím prs kdykoli, kdy mě napadne, že je čas. Nejen na jídlo. Těsná blízkost s Vaším dítětem, kontakt kůže na kůži, láskyplné doteky udržují hormonální koktejlovou sklenici tvořící mateřské mléko stále plnou.

Tvorba mateřského je jedna z nejvíc fascinujících věcí na světě (tedy aspoň pro mě☺). Nejen, že je ho dostatek i třeba pro roční děti, které nechtějí žádné příkrmy, ono obsahuje i všechny živiny, které tak veliké dítě potřebuje. Od narození se přesně přizpůsobuje potřebám dítěte. Během pár hodin po kontaktu s nemocným dítětem dokáže tělo matky vytvořit protilátky a v mléce je předat zpět nemocnému. Mléko dětem chutná. Nic nestojí, má optimální teplotu, je vždy po ruce a léčí všechno možné, třeba úplně úžasně ekzém☺

Takže, milé ženy, kojení zdar!

Anna Procházková

Vytvořte si webové stránky zdarma!